VYHLEDEJ...
PŘEHLED ŠKOL
školu
přípravný kurz
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Škola:
Hledat:
Kraj:
Typ:Typ:Typ:Zřizovatel:Zřizovatel:Zřizovatel:Druh vlastnictví:
Zaměření:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Nejaktuálnější adresář všech škol v České republice.

Přehledy oborů, zaměření, kontakty na jednotlivé školy, statistiky, požadavky na přijetí, přehled uplatnění, vzorové testy a mnoho dalších důležitých informací.

Více než půl milionu lidí navštíví ročně naše adresáře.

Najděte si i vy u nás svou školu.


Fakulta:
Obor:
Text:
Obor:
Text:
Typ:
Text:

SCIO a Národní srovnávací zkoušky (NSZ) termíny pro 2019/20

článek scio nsz národní srovnávací zkoušky osp kampomaturite.cz

Vzhledem k situaci ohledně COVID-19 je pravděpodobné, že se podmínky a termíny budou měnit, informace doporučujeme ověřit na stránkách Scio.

Pro přijetí na některé vysoké školy jsou vyžadovány Národní srovnávací zkoušky, které pořádá firma SCIO. Tyto testy na  fakultách nahrazují přijímací zkoušky, některé fakulty pouze přihlížejí k dobrým výsledkům zkoušek.

Přihlásit se můžete ke kterémukoliv termínu, i před podáním přihlášky na samotnou vysokou školu. Pokud přijdete vícekrát, započte se vám jen nejlepší výsledek.

 

 

Každá fakulta má svoje konkrétní požadavky na podmínky účasti v NSZ. Pro přehled uvádíme seznam jednotlivých škol, které mají NSZ povinné.

Aktuální přehled fakult, které přijímají na základě NSZ najdete zde: http://www.scio.cz/nsz/cs/fakulty.asp

 

Termíny NSZ

NSZ proběhnou v šesti termínech během školního roku. Přihlásit se můžete ke kterémukoliv termínu, pro potřeby fakult se Vám započte jen nejlepší dosažený výsledek. Místa i termíny si vyberete v průběhu své přihlášky

První termín zkoušek: 7. prosince 2019 (sobota)

Další termíny: 8. 2. 2020 (sobota), 7. 3. 2020 (sobota), 4. 4. 2020 (sobota), 1. 5. 2020 (pátek), 23. 5. 2020 (sobota)

Místa konání NSZ:

Česká republika

Brno, Břeclav, České Budějovice, Frýdek-Místek, Hradec Králové, Jihlava, Kladno, Liberec, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Sokolov, Svitavy, Šumperk, Tábor, Teplice, Ústí nad Labem, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín

Slovenská republika

Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Martin, Michalovce, Nitra, Poprad, Prešov, Žilina

 

Obecné studijní předpoklady – OSP

Test Obecných studijních předpokladů (OSP) v rámci NSZ testuje základní dovednosti a schopnosti pro úspěšné vysokoškolské studium. Nejedná se o test středoškolských znalostí, při řešení úloh se vychází pouze z informací v zadání. Test je proto spravedlivější – jeho výsledek nezáleží tolik na tom, na jak kvalitní střední škole kdo studoval.

 

Oddíly testu:

  1. Verbální oddíl (35 minut, 33 úloh)
  2. Analytický oddíl (50 minut, 33 úloh)

Verbální oddíl: Úlohy v tomto oddílu testují schopnost precizní práce s jazykem, porozumění delším textům a předložené argumentaci. Úlohy vyžadují pečlivou analýzu textů a kritickou práci s textem jako celkem.

Analytický oddíl: Úlohy v tomto oddílu testují schopnost správně pracovat s kvantitativními údaji a provádět základní matematické úvahy, schopnost zorientovat se v sadě navzájem souvisejících podmínek a vyvozovat z nich další skutečnosti a schopnost práce se soubory informací či dat, které mohou být zadány různorodým způsobem, ať už slovně, pomocí matematického zápisu nebo graficky. K řešení tohoto oddílu je nutné mít určité matematické znalosti, které však zpravidla nepřesahují úroveň základní školy.

Na každý oddíl je přesně stanovený čas. Mezi oddíly nelze během zkoušky přeskakovat.

 

Základy společenských věd - ZSV

Obsah testu vychází primárně z učiva základů společenských věd na gymnáziu. Zároveň se ale v testu mohou vyskytnout úlohy, které středoškolské znalosti překračují. Proto doporučujeme pracovat i s doporučenou literaturou.

Test se skládá z 60 úloh a je rozdělen do tří částí: Člověk a společnost (úlohy z oboru psychologie, sociologie, filozofie), Stát a právo (politologie a právo), Hospodářství a svět (ekonomie, evropská integrace a moderní dějiny zahrnující období od 1848 do současnosti s důrazem na české a světové dějiny v kontextu mezinárodních vztahů).

Test ze základů společenských věd není testem všeobecného přehledu, neobjevují se v něm úlohy zasahující do jiných oblastí (např. Kdo je autorem hudby k opeře Carmen?), ani úlohy k aktuálnímu kulturnímu dění (např. Kdo vyhrál sošku Oskara za nejlepší scénář?). Určitou výjimkou jsou úlohy týkající se politického dění: smyslem není zkoumat podrobné znalosti (např. Kdo je norským králem?), ale celkový přehled v oborech politologie a evropská integrace (tzn. rozhled postupně získávaný zájmem o společensko-politické události třeba četbou denního tisku a sledováním politického dění).

Na řešení testu mají účastníci zkoušky 60 minut čistého času, mezi jednotlivými oddíly je možné přecházet a úlohy řešit v libovolném pořadí.

Zdroj: web scio.cz

 

1.9.2019


Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 606 411 115

Informace

Stáhněte si aplikaci Adresář škol

 

Užitečné informace

    Zasílání novinek

    Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

    Doporučit známému